Definition:

Variable Cost is the costing method that assumes the main cost of products is direct labour cost, direct material, and variable manufacturing overhead.

These costs are fixed in unit and variable in total. In other words, it is the cost that variably attributes to the cost of the product.

Variable Cost Concept is that not all fixed costs should be included in costs of products. Fixed costs that include in the costs of products are those variably related to product only.

These costs called Variable Manufacturing Overhead. Fixed Manufacturing Overhead which is not related to production are exclude and treat as period cost.

Here is the main element of Variable Cost,

Variable Costing

Do you know why Fixed Manufacturing Overhead is excluded? Well, the main idea is that this concept wants to make the cost of goods gold is solely variable.

For example, if we want to know the cost per unit of cloth, what we could figure out are the cost of three main elements. Those are materials that use per cloth, the cost of workers spend in total to process and make cloth become finished goods.  

And the final one is Others Direct Cost that could attribute directly to the cost of cloth.

We can also say that Variable Costing is the cost which depends mainly on the output or volume of productions that the company produces.

The high volume of output, a high amount of total Variable Cost. Yet, no matter how much the output of the company product, it does not affect the value of Variable Cost per unit. It affect only in total This cost is similar to direct cost.

Related article  How to Assess If the Transactions Are At Arm’s Length Transactions?

Formula:

Now let move the formula of variable cost and we will explain the detail of each element in the formula,

Variable Cost Per Unit

Variable Cost Per Unit = Labor Cost Per Unit + Direct Material Per Unit + Direct Overhead per Unit

  • labor Cost Per Unit here is the direct labor cost that directly attributes to each unit cost. The cost is usually fixed in the unit and according to the rate and level of expertise of labor. labor Cost Per Unit can be calculated by taking the number of hours to spend per product at the rate per hour. That simple right?
  • Direct Material here is also very simple. Before knowing how much is the cost of direct material per unit, we need to know the type and amount of material used for that kind of products. Making sure that we take only material that directly use for making products. Now, one we identify the type and amount of material to use in the product. We should also know the unit price of those materials and then we could come up with total direct material per unit.

Total Variable Cost

Basically, Total Variable Cos is calculated as follows,

Now, once we know Variable Cost Per Unit, we should be able to know Total Variable Cost right?

Total Variable Cos = Total Output * Variable Cost Per Unit

This formula is quite straight forward right?

Example:

For Example, ABC Company is the company operating in cloths manufacturing for high-class people living in the modern city.

Related article  What is the cost of inventories per IAS 2?

Base on data from the managerial accountant, the cost of cloth per unit is correctly calculated. And confirmed by financial director of the company as follow:

  • Raw material per unit of cloth = $7
  • Labour cost per unit of cloth = $5
  • Fixed cost in total for the period = $500,000
  • Salary for Sales team for the period = $250,000
  • Another direct cost ( variable overhead) per unit $4
  • Total Productions = 500,000 unit of cloths

Calculate the Variable Cost per unit and Total Variable Cost for the period?

Now, what we have to do is to pick up all of the Variable Cost per unit and then multiply it with the total cost of unit products during the period to calculate the total cost.

Here is the element of cost that variably attribute to the unit of the cloth

  • Raw material per unit = $7
  • Labour cost per unit of cloth = $5
  • Other direct costs per unit =$4

Therefore, the Variable Cost per unit is $16 and total is 16 * 500,000 = USD 8,000,000